Informacje dla dłużników

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje na wniosek wierzyciela i na podstawie dołączonego do wniosku tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie. Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Na wniosek wierzyciela komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z ruchomości należących do dłużnika, rachunków bankowych, wynagrodzenia, wierzytelności (np. emerytury), innych praw majątkowych (np. udziałów w spółce ),nieruchomości. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 770 kodeksu postępowania cywilnego to dłużnik ponosi koszty egzekucyjne, które ściągane są wraz z egzekwowanym roszczeniem. Zatem im dłużej trwa postępowanie oraz im więcej czynności podejmuje komornik, tym koszty egzekucji są wyższe. Podstawowy obowiązek dłużnika to wykonanie obowiązków określonych w tytule wykonawczym np. poprzez zapłatę całości egzekwowanej należności (wraz z kosztami prowadzonego postępowania), co powoduje wygaśnięcie zobowiązania i zakończenie postępowania egzekucyjnego.

Wpłat można dokonywać osobiście gotówką w kancelarii, podczas czynności komornika w miejscu zamieszkania lub na rachunek bankowy komornika Bank Millennium S.A. 49 1160 2202 0000 0001 7347 2685. W tytule przelewu lub podczas kontaktu telefonicznego należy podać imię i nazwisko osoby, której to sprawa dotyczy oraz sygnaturę sprawy znajdującą się w lewym górnym rogu każdego pisma komornika zaczynającą się od symboli : Km, Gkm, Kmp, Kms.

Dłużnik składa komornikowi, na piśmie lub ustnie do protokołu, wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytania, komornik może ukarać go grzywną. Dłużnik ponosi odpowiedzialność karną za nieprawdziwe informacje złożone w wykazie majątku. Zapłata całości egzekwowanej należności (wraz z kosztami egzekucyjnymi) powoduje wygaśnięcie zobowiązania. POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE ULEGA ZAKOŃCZENIU, zaś wszystkie dokonane przez komornika czynności egzekucyjne ulegają uchyleniu. Komornik pozostawia w swoim archiwum, we właściwych aktach sprawy, tytuł wykonawczy, czyniąc tym samym niemożliwym ponowne złożenie przez wierzyciela wniosku o egzekucję spełnionego już przez dłużnika zobowiązania.

Zadzwoń do nas