Wierzyciel

Wszczęcie postępowania :

Celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego należy złożyć wniosek egzekucyjny, w którym precyzyjnie wskazuje się świadczenie, które ma być spełnione oraz dane identyfikacyjne stron postępowania. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy, ewentualne pełnomocnictwo oraz oświadczenie o wyborze komornika do prowadzenia postępowania. Jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, do wniosku należy dołączyć również dokumenty, z których wynika, że doszło do przerwania biegu przedawnienia.

Wniosek o wszczęcie egzekucji umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników jego majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio, jest możliwe tylko na wniosek wierzyciela zawierający precyzyjne określenie tej nieruchomości poprzez wskazanie adresu jej położenia i numer księgi wieczystej. Wierzyciel może wskazać wybrany przez siebie sposób albo sposoby egzekucji.

Jeżeli wierzycielowi nie jest znany majątek dłużnika oraz nie został on ustalony przez komornika, wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika ( ustawowa opłata wynosi 100,00 zł).

Koszty egzekucyjne :

Wysokość kosztów komorniczych, zasady ich ponoszenia oraz tryb postępowania w sprawach dotyczących tych kosztów zawiera ustawa o kosztach komorniczych z dn. 28 lutego 2018r. Koszty niezbędne do celowego prowadzenie egzekucji dłużnik zwraca wierzycielowi na podstawie art. 770. Jeżeli komornik podejmuje czynności poza rewirem komorniczym, wydatki w postaci kosztów przejazdów obciążają wierzyciela i nie wlicza ich się do kosztów obciążających dłużnika. Koszty postępowania egzekucyjnego ustala komornik postanowieniem wraz z ukończeniem postępowania egzekucyjnego.

Zadzwoń do nas